Reyhan Şerbeti

Osmanlı mutfağından günümüze gelen şerbet kültürü özellikle Ramazanda yaşatılan bir gelenektir. Geçmişten miras kalan bu geleneksel içeceklerden reyhan şerbeti yapımını anlatacağız. İftarda susuzluğunuzu giderip içinizi ferahlatırken vücudunuza da şifa kaynağı olacak.

Özel günlerinizde özellikle yaz aylarında konuklara ikramlık olarak hazırlanabilir. Asitli içecekler tüketmek yerine hazmı kolaylaştıran, şişkinliği azaltan, toksinlerden arındırıcı böyle sağlıklı içeceklere sofralarımızda daha çok yer vermeyi tercih etmeliyiz. Aynı zamanda tatlı ihtiyacımızı da daha az kalori alarak bastırmış oluruz. Tarifi esmer şeker ile de hazırlayabilirsiniz. Şeker miktarını nasıl seviyorsanız o şekilde ayarlayabilirsiniz.

Mis kokusu ve mor rengiyle reyhan, yemeklere, salatalara ve içeceklere farklı bir aroma ve renk katar. Soğuk içecek harici kurutulmuş reyhandan çay da hazırlayabilirsiniz. Limon eşliğinde reyhan çayı vücuttaki tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Hazır Ramazan yaklaşmışken, Osmanlı şerbetlerine merak saldıysanız demirhindi, gülhatmi, gül, koruk, sübye, tarçınlı erik, lohusa, vişne, ahududu, çilek şerbeti tariflerimize de bakabilirsiniz. Hazır market ürünleri almak yerine evde kolayca osmanlı şerbetleri hazırlayabilirsiz. Ne kadar pratik olduğuna siz de şaşıracaksınız.Reyhan Şerbeti Faydaları

Tam bir şifa deposudur. Kansere, virüs, enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için üst solunum yollarına iyi gelir, boğaz ağrısı ve öksürüğü giderir. Kalp, böbrek, göz, karaciğer, mide sağlığına iyi gelir. Afrodizyak etkilidir, libidoyu arttır. Sinirleri yatıştırıcı etkisiyle stresi önlemeye de yardımcıdır. Sakinleştirici etkisiyle anksiyeteyi azaltır.

Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 2 ratings

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page