Kandil Simidi

Kandillerin vazgeçilmez geleneksel lezzeti olan pastane usulü kandil simidi tarifi vereceğiz. Susamlı ve çörek otlu olarak iki çeşit hazırlayacağız. İkisi için tek hamur hazırlıyoruz. Sadece üzeri için kullanılan malzemelerle farklılaşıyor.

Gevrek tadına bayılanlar kandil zamanları dışında, çayın yanına ikramlık olarak da hazırlayabilir. Ama kandil simidinin anlamı, nereden çıkmıştır derseniz; gelenek olarak kandil gibi özel dini günlerde yapılmasının amacı aç olanlara ikramda bulunmaktır. Geçmişten gelen bu güzel gelenekle kandillerde eşe dosta, komşu ve yakınlara ikram olarak sunarız.

Kandil helvasız da olmaz diyenler un helvası tarifimize bakabilir.

İlk günkü tazeliğinde bayatlamayan kandil simidi için simitleri ağzı kapalı cam kavanozlarda saklayın. 1 hafta tazeliğini koruyacaktır. Derin dondurucuda da saklayabilirsiniz.

Diyet yapanlar yesem mi yemesem mi diye tereddüt edenler için söyleyelim 1 adet kandil simidinin kalorisi yaklaşık 90’dır. 1 dilim ekmek yerine 1 adet yiyebilirsiniz. Bu şekilde kilo aldırmaz. Herşeyin fazlası zarar. Önemli olan kaloriye dikkat etmek. Besin değeri ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Kandil simidi sirkeli nasıl olur diye merak edenler tarifimizi kaçırmasın. Üzüm ya da elma sirkesinden elinizde hangisi varsa kullanabilirsiniz. Yoğurt yerine süt ya da su koyanlar da var. İsteğe göre mahlepli ya da mahlepsiz yapabilirsiniz ama simide güzel aromasını, kokusunu veren mahleptir. Malzeme olarak elinizde varsa mutlaka koyun deriz.

İşte en lezzetli en kolay kandil simiti tarifi ve malzemeleri…

Tarif Puanı

  • (4.8 /5)
  • 2 ratings

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page