Derder pilavı

Yöresel pilav çeşitlerinden olan “derder pilavı” yapımını paylaşacağız. Genellikle Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesine özgü bir pilav türüdür. Özellikle Gaziantep mutfağında, Şanlıurfa, Adıyaman gibi illerde yaygın olarak tüketilmektedir. Ancak, farklı bölgelerde de farklı isimlerle veya farklı tariflerle benzer pilavlar yapılmaktadır.

Derder pilavı nedir, adı nereden geliyor diye merak ettiyseniz kısa bir bilgi geçelim: Derder, Arapça kökenli bir terim olan “dürdür” kelimesinden gelir. Dürdür, “karıştırmak” veya “bir araya getirmek” anlamına gelir. Derder pilavı, içerisindeki malzemelerin karıştırılarak bir araya getirilmesiyle hazırlanan bir pilav türüdür. Bu nedenle, adı “dürdür” kelimesinden türetilerek derder olarak günümüze gelmiştir.

Baharatları ve tuz miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Sunum yaparken üzerini maydanoz veya taze soğan ile süsleyebilirsiniz.

Derder pilavının kalori miktarı, kullanılan malzemelerin türü ve miktarına, porsiyon büyüklüğüne ve pişirme yöntemine göre değişir. Ancak genel olarak 1 porsiyon derder pilavının ortalama olarak 250-300 kalori arasında olduğu söyleyebiliriz.

Farklı pilav tariflerimizden Buhara pilavı ya da Ramazan pilavı da ilginizi çekebilir.

Tarif Puanı

  • (0 /5)
  • 0 ratings

Bizi Takip Edin!

You cannot copy content of this page