Yüksük Çorbası

İftarda farklı lezzetler sunmak isteyenler için geleneksel çorbalarımızdan olan Adana usulü yüksük çorbası nasıl yapılır paylaşalım. İçindeki mantılar, nohutlar ve et suyuyla malzemesi zengin ve besleyici dolayısıyla kalorisi de yüksek bir çorbadır. Bir yemek kadar doyurucu olduğundan yanına salata veya meze tariflerinden biri iyi gider.

Yüksük çorbası nereye ait?

Yüksük çorbası, Adana mutfağına ait yöresel bir çorbamızdır. Özellikle Mersin ve Tarsus’ta düğün, cenaze gibi özel günlerde ikram edilir ya da özel konuklara yapılır. Ramazan’da iftar sofralarından eksik edilmeyen bir çorbadır. Enfes lezzetiyle Kayseri ve güneydoğuda da severek tüketilir.

Yüksük çorbası adı nereden gelir?

Yüksük çorbasının adı aynı mantı gibi hazırlanan kıymalı hamur tanelerinin kapatılış şeklinden gelir. Üçgen şeklinde kapatılan hamur parmağınızın etrafında dolandırarak bir konik gibi birleştirilir ve şekli aynı yüksüğe benzer.

Yüksük çorbası tarifi gibi geleneksel çorbaları seviyorsanız analı kızlı, yuvalama ve tarhun çorbası tariflerine de bakabilirsiniz. Tüm çorba tariflerimize ise buradan ulaşabilirsiniz.
Yüksük çorbası nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir?

Yüksük çorbasının yapılışı biraz el oyalayıcı zahmetli olsa da lezzetine değen bir çorba çeşididir. Bol limonlu ve nar ekşisili servis edilir. Kimi zaman limon yerine turunç da kullanılır. Şimdi meşhur yüksük çorbası için gerekli malzemelere ve yapımına geçelim.

Tarif Puanı

  • (4.9 /5)
  • 4 ratings

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page