Siirt Mutfağı: Ekşili Arap Dolması

Dolma yemekleri içinde Siirt mutfağı ekşili arap dolması dedin mi tek geçerim. En sevdiğin yemek nedir diye sorduklarında; “Kadriye Teyze Dolması” derim. Zira Siirt-Arap usülü dolmanın bendeki adı budur. En yakın çocukluk arkadaşımın Siirt-Arap kökenli olan annesinin yaptığı bu dolmaların eşsiz lezzetini sizinle de paylaşmak istedim. Etli kuru dolma seviyorsanız Siirt mutfağından ekşili arap dolması sizin de favorileriniz arasında yer alacaktır. Yapması biraz meşakkatli ama tadı efsane. Birkaç denemeden sonra lezzetini daha iyi tutturabilirsiniz. Buradan her gittiğimde seviyorum diye bana bu yemeği yapan Kayriye Teyzeme sevgilerimi iletiyorum. Daha seninkiler gibisini yapabilmiş değilim 🙂

Siirt mutfağından kitel ve perde pilavı tariflerimize de göz atabilirsiniz.Kuru patlıcan ve biberleri de evde kendiniz yapmak isterseniz tarifini paylaşıyorum:

patlıcan ve biber kurutma

Dolmalık Patlıcan ve Biber Kurutma

5 5

Dolma yemeklerinde kullanacağınız kuru patlıcan ve biberleri satın almak yerine kendiniz hazırlayabilirsiniz. Dolmalık patlıcan ve biber kurutma yapımını anlatacağız. Bunlarla arap dolması ya da halep dolması yapabilirsiniz.

Tarifini Al

Siirt mutfağı ekşili arap dolması tarifi için malzemeler

Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 3 ratings

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page