kavanozda yogurt mayalama

Kavanozda Yoğurt Mayalama

Sağlığımız için mümkün olduğunca doğal beslenmeye, doğal gıdalar tüketmeye önem vermeliyiz. En sağlıklı yoğurt evde kendi yaptığımızdır. Nasıl uğraşacağım, nasıl yoğurt mayalayacağım diye endişe etmeyin. Yoğurt mayalama son derece basit bir iştir. Birkaç denemeden sonra işin ustası olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Bebekler için kavanozda yoğurt mayalama

Özellikle ek gıdaya geçen bebek anneleri için evde yoğurt mayalama işi elzemdir. Bebeğiniz için kavanozda yoğurt mayalayacaksanız keçi sütünden yapmayı tercih edin, anne sütüne en yakın ve bebek için en uygun, faydalı süt olduğu söylenir. Keçi sütünü bulmak ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor, belli dönemlerde mesela şu bahar aylarında bulabilirsiniz. Keçi sütü olmadığı zamanlar inek sütünden mayalayabilirsiniz. Ama manda sütünü bebekler için yoğurt mayalamada kullanmayın, henüz erken bünyesine ağır gelebilir.

yoğurt mayalama

Ayrıca bebek için yoğurt mayalıyorsanız az ölçüde olmasına dikkat edin. Mesela 2 günlük yetecek kadar mayalayın. 1 kg süt yerine yarım kilo süt kullanın. Bittikçe mayalarsınız böylece bebeğiniz taze taze tüketmiş olur. Ek gıda sürecinde bebeğin yediği her gıdanın günlük ve taze olması önemlidir.

Mayalamak için mandıra veya şarküteri dükkanlarından temin edebileceğiniz çiğ sütleri kullanın, bulamazsanız marketlerdeki günlük sütleri de kullanabilirsiniz. Tabi tazesi makbul keşke sağıldığı gibi süte ulaşabilsek. Evde yoğurt yapmanın püf noktası sütü iyicene kaynatmak, doğru sıcaklıkta mayalamak ve mayalanma süresince hiç kıpırdatmadan yeterli sürede bekletmektir.Saatlerce fırında yoğurt mayalamaya ya da yoğurt makinesi olsa aslında yapabilirdim diye düşünmeye son verebilirsiniz. Tek zahmetinizin bir sütü tencereye koyup kaynatmanız olduğu, en kolay yoğurt yapım tarifini paylaşacağız.

Yoğurdunuzun tutması dileğiyle… Tutmazsa da pes etmek yok!

ev yapımı yoğurt nasıl yapılır

Ev Yapımı Yoğurt

5 5 20 Dakika

Yoğurt en kolay nasıl mayalanır diye merak edenler için ev yapımı yoğurt mayalama tarifimizi paylaşalım. Mayaladığımız yoğurttan bir sonraki yoğurt için mayalık ayırmayı unutmayın. Uzun süre bekletirsek yoğurdumuz ekşimeye başlar...

Tarifini Al

süzme yoğurt yapımı

Süzme Yoğurt

5 5 2 kg

Mayaladığınız ev yoğurdundan isterseniz kolayca süzme yoğurt yapabilirsiniz. Ev yapımı yoğurt nasıl olur öğrenmek isteyenler tarifimize bakabilir. Süzme Yoğurt Besin Değeri 100 g süzme yoğurtta 5 mg kolesterol, 141 mg...

Tarifini Al

, , , , , , ,

Yoruma kapalı.

You cannot copy content of this page