Terbiyeli Paça Çorbası

Terbiyeli paça çorbası, Osmanlı’dan günümüze uzanan Türk Mutfağı’nın baş tacı çorbalarından biridir. Küçükbaş hayvanların ayak kısımlarının temizlenip, kaynatılması ve terbiye yapılmasıyla elde edilen bir çorbadır.

Terbiyeli Paça Çorbası Faydaları

Yapması zor ve zaman alan paça çorbasını sofralarımızda çok sık göremesek de sağlık açısından birçok faydası bulunduğu söylenir ve yılda hiç olmazsa bir kez tüketmemiz tavsiye edilir.

Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıkların kısa sürede atlatılmasına yardımcı olan paça çorbasını özellikle soğuk kış günlerinde vücudun direnç kazanması için tüketebiliriz.

Çocukluğunda kolu, bacağı kırılıp da bu çorbadan içmeyenimiz çok azdır herhalde. Çünkü halk arasında yaygın olarak, paça çorbası içerek kırıkların daha çabuk iyileşeneceğine inanılır, tabi bilimsel yönü tartışılır.

paca Paça çorbası içerisinde protein, kolesterol, kollajen maddeleri, D vitamini, omega – 3 yağ asitleri bulunur. Yağ oranı, kalori ve kolesterol değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle gelişme dönemindeki çocuklar, kilo alamama problemi olanlar, eklem rahatsızlıkları veya kemik erimesi olan yaşlılar, kanserle mücadele edenler için yüksek besin değerine sahiptir. Ancak fazla kilolarından yakınanlar, kolesterol ve kalp hastalarının tüketmeleri çok önerilmez.

Yapması zahmetli ama lezzeti sultanların ağzına layık olan bu terbiyeli paça çorbası nasıl yapılır öğrenelim.

Paça yapmışken kelle çorbası nasıl yapılır diye merak edenler buradan tarifine bakabilir. Diğer çorba tariflerimiz için lütfen tıklayın.Tarif Puanı

  • (0 /5)
  • 0 ratings

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page