Ahtapot Salatası

Deniz mahsüllerini sevenler için ahtapot salatası tarifini paylaşacağız. Lokum gibi olması için iyi dövülmüş ve iyi haşlanmış olması gerekir. Kolaylık olması açısından ahtapotu temizlenmiş olarak alabilirsiniz. Satın alırken çok taze olmasına dikkat edin aksi takdirde gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Ayrıca gıda alerjisi olanlar dikkat etmeli.

Ahtapot, Akdeniz ve Japon mutfağında geniş yer bulur. Haşlama, ızgara veya kızartma olarak çeşitli tarifleri yapılır. Özellikle suşi, balık çorbaları ve makarna malzemesi olarak kullanılır. Ahtapot lezzetli ve besleyici bir deniz ürünüdür.

Ahtapot Salatası Faydaları

Ahtapot protein ve demir deposu olmasına karşın düşük kalorilidir. 100 g ahtapot 82 kaloridir. Ancak kolesterol oranı yüksektir. Kolesterol sorunu olanların aşırı tüketmemesi gerekir.A, B, B12 ve C vitaminleri yönünden zengin olan ahtapot, kalsiyum, potasyum, fosfor, bakır, çinko ve selenyum içerir. Omega-3 yağ asitlerini de ihtiva eder. Bağışıklık sistemini destekler, vücudun direncini yükseltir. Kalp ve damar rahatsızlıkları iyi gelir. Mide, kolon, prostat, pankreas ve akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Astıma ve Alzheimer’a da iyi geldiği söylenir.

Ahtapot salatası, atıştırmalık meze olarak sofralarda yer aldığı gibi genelde balık yemekleri ile birlikte sunulur. Yanında sunmak için isterseniz levrek veya hamsi buğulama tariflerimize bakabilirsiniz.

Tarif Puanı

  • (4 /5)
  • 3 ratings

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page