çorba terbiyesi

Çorba Terbiyesi

Çorba, iştah açıcı özelliği nedeniyle ana yemeklerden önce içilir. Günün her öğünü tercih edilir bir yemek çeşididir. Çorba terbiyesi genellikle 3 çeşittir: Sütlü terbiye, limonlu terbiye, sirkeli ve sarımsaklı terbiye. Şimdi bu çorba terbiyesi çeşitleri nasıl yapılıyor öğrenelim.

Çorba Terbiyesi Nasıl Hazırlanır?

1) Sütlü Terbiye: Yumurta sarısı ve süt ile hazırlanır. Ezme ve taneli çorbalarda kullanılır.

Hazırlanması: 6 kişilik çorba için 2 veya 3 yumurta, 1 su bardağı süt kafidir. Yumurta sarısını porselen bir kaseye koyun. Kaşıkla karıştırın. İçerisinde 1 bardak soğuk sütü ilave edin, karıştırın. Çorbanın suyuyla hafif ılıklaştırın. Kaynayan çorbaya katın. Karıştırarak bir taşım kaynatıp ateşten alın. Çok kaynatmayın, çorbanın kesilmesine neden olabilir.
 
2) Limonlu Terbiye: Yumurta sarısı ve limon suyu ile yapılan terbiyedir. Naneli ve meyaneli çorbaların bazılarında kullanılır. Limonlu terbiyenin yumurta yanında yoğurt ve un ilave edilerek yapılan farklı terbiye çeşidi de vardır.

Hazırlanması: 6 kişilik çorba için 2 veya 3 yumurta sarısı bir kaseye koyun ve çırpın. 1 limonun suyunu ilave edin. Çekirdeklerin olmamasına dikkat edin. Çorbaya aynen sütlü terbiyede olduğu gibi ilave edin.

3) Sirke ve Sarımsaklı Terbiye: Sirke ve ezilmiş sarımsakla yapılır. İşkembe ve paça çorbalarında kullanılır.


Terbiyeli Çorba Tarifleri:

Farklı terbiyeli çorbalar denemek isterseniz aşağıdaki tariflerimiz ilginizi çekebilir. Çorbalar bölümünden tüm çorba tariflerimize ulaşabilirsiniz.

hünkar çorbası nasıl yapılır

Hünkar Çorbası

0 5

Ramazan sofranızı Osmanlı mutfağından bir çorba ile taçlandırın. Közlenmiş patlıcanın lezzetlendirdiği hünkar çorbası nasıl yapılır? Diğer çorba tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Tarifini Al

işkembe çorbası tarifi

İşkembe Çorbası

5 5 50 Dakika 1 tencere

Türk mutfağında sakatat yemekleri önemli yer tutar. Bu sakatat yemeklerinin baş tacı ise işkembe çorbasıdır. İşkembenin tarihi Osmanlı İmparatorluğu’na dayanmaktadır. Bulgaristan, Romanya, Makedonya ve Yunanistan gibi Balkan ülkelerinin mutfağında da...

Tarifini Al

terbiyeli paça çorbası

Terbiyeli Paça Çorbası

0 5 60 Dakika

Terbiyeli paça çorbası, Osmanlı’dan günümüze uzanan Türk Mutfağı’nın baş tacı çorbalarından biridir. Küçükbaş hayvanların ayak kısımlarının temizlenip, kaynatılması ve terbiye yapılmasıyla elde edilen bir çorbadır. Terbiyeli Paça Çorbası Faydaları Yapması...

Tarifini Al

terbiyeli tavuk suyu çorbası

Terbiyeli Tavuk Suyu

0 5

Soğuk kış günlerinde soğuk algınlığınıza iyi gelecek bir çorba: Terbiyeli tavuk suyu çorbası nasıl yapılır anlatacağız. Diğer çorba tariflerimiz için tıklayın.

Tarifini Al

Yoruma kapalı.

You cannot copy content of this page