pratik mutfak sırları

Pratik Mutfak Sırları

Bazı pratik mutfak sırları, pişirme yöntemleri ile ilgili püf noktaları mutfak işlerini kolaylaştırırken hem ustalık hem zaman kazandırır.

Şeflerin pratik mutfak sırları:

– Çorba ve un yemeklerinde, unun yanık kokmaması için kısık ve orta kıvamda kavrulmalıdır.
– Salçalı yemek soslarına bir tutam şeker ilave edilirse salçalı soslar parlak ve canlı görünür.
– Izgara etlerinin, lezzetli ve kıvamında pişmesi için her iki yüzü 1 sefer çevrilmelidir.
– Pizza hamuruna limon katılması gevrek olmasını sağlar.
– Kavanoz kapağını açamadığınız zaman ters çevirip sıcak suyu içinde ya da ocak üzerinde biraz bekletirseniz genleşmenin etkisiyle açabilirsiniz.
– Şekerlenmiş reçel veya balı eski haline getirmek için 10 dakika sıcak su içinde bekletin.

Bir de kolayca soyulsa şu kabuklar!

Bazı sebze meyvelerin kabuklarını soymakta zorlanırız. Zaman zaman şunun daha kolay yolu yok mu diye iç geçirdiğimiz olabilir. Zaman kazandıracak kolay soyma tekniklerinden birkaçını paylaşalım.

domates2– Domates: Domatesin kabuğunu yemekten hoşlanmayanlar ama soymakla da fazla uğraşmak istemeyenler domatesleri kaynar suyun içine atın, çok az bekletip çıkarın ve soğuk suya tutun. Kabukları kolayca soyulacaktır.

– Badem: Önce kaynatın, sonra normal suyun içine koyun. Kabukları ufak bir ovalamanızda çıkacaktır.

– Sarımsak: Kolayca soymak için önce bıçağın yan tarafıyla ezin.

egg– Yumurta: Kaynatırken suya biraz sirke veya karbonat koyarsanız kabuğunu kolayca soyabilirsiniz.

– Kestane: kabuklarını kolayca soymak için haşlamadan önce bıçakla üzerine kesik attın. Haşladıktan sonra oda sıcaklığındaki bir suyun içine alın. Fazla çaba harcamanıza gerek kalmadan soyabildiğinizi göreceksiniz.
– Kivi: Kiviyi baş taraflarından kesin. Tatlı kaşığı ile baş taraftan kalın olmayacak şekilde hemen kabuğun altından oyun. Diğer baş taraftan da aynı işlemi yaptığınızda kivinin kabuğundan çıktığını göreceksiniz.

– Ananas: Kivi gibi iki baş tarafından kesin. Keskin bir bıçakla kabuğun hemen altından keserek oymaya başlayın. Diğer taraftandan yanı şeyi yapın. En ortası çok sert olduğu için yenmez, küçük kare kesik yapıp ortayı çıkarın. Kabukların yanlarından tutup kaldırdığımızda ananasımız çıkacaktır. Diğer bir soyma yöntemi de iki baş taraftan kestikten sonra dikine tutup kabukları yukarıdan aşağıya keserek temizlemek. Ortası sert olduğundan ananası böldükten sonra uçta kalan kısımlarını kesin.

Balık Kokusundan Kolayca Kurtulma

balik Balık yemek iyi hoş da bu kokuyu ne yapacağız diyenler! Eve sinen balık kokusundan kurtulmak için küçük bir cezvede su ile sirkeyi kaynatın. Elinize sinen balık kokusu içinse kesik limon ile ellerinizi iyice ovuşturun. Kokudan eser kalmayacaktır.

Mutfakta yemek hazırlarken ölçüler ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız Mutfak ölçüleri< /em> yazımıza göz atabilirsiniz.

, ,

Yoruma kapalı.

You cannot copy content of this page