Portakal Reçeli

En lezzetli reçel tarifleri arasında yer alan bütün portakal reçeli tarifi vereceğiz. Kabuklu portakal reçeli tarifi yerine kabuksuz portakal reçeli nasıl yapılır bunu anlatacağız. Portakal reçeli, mis kokusu ve lezzetiyle oldukça sevilen, tercih edilen bir reçeldir.

Portakal Reçeli Tarifi Püf Noktası

Portakal reçelinin acı olmaması için öncelikle portakalları yıkadıktan kabuğunu rendeliyoruz. Rendelediğimiz portakal kabuklarını reçelde kullanmayacağız. Çöpe atmak yerine kek gibi tariflerde kullanmak için ayırabilirsiniz. Portakalın dış kısmındaki beyaz kısmı da hafifçe temizliyoruz.

Portakal reçeli acı olmasın diye ayrıca reçel yapımına geçmeden önce soyulmuş portakalları bütün olarak haşlamalıyız. Eğer hafif acımsı tattan hoşlanıyorsanız 10 dk kadar haşlamanız yeterli olacaktır. Ancak acısı iyice çıksın istiyorsanız suyunu 2 kez değiştirip daha uzun süre haşlamalısınız. Portakalı haşlandıktan sonra da doğradığımızda içindeki beyaz kısımları temizlemeliyiz. Tüm bunlar portakalımızın lezzetinin tam kıvamında olmasını sağlayacaktır.

Portakal Reçeli Kaç Kalori?

Kalori değeri çok yüksek olmadığı için diyet yapanlar bile kahvaltıda az miktarda tüketebilir. 1 tatlı kaşığı portakal reçeli sadece 6 kaloridir.Portakal Reçeli Faydaları

Kışın gözde meyvesi olan portakal, zengin C vitamini içeriği ile bağışıklığı güçlendirir ve vücuda direnç verir. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara iyi gelir. C vitamini ayrıca damar tıkanıklıklarını önlemede, kanın temizlenmesinde etkilidir. Portakal, ayrıca B vitamini, potasyum, magnezyum, folik asit ve kalsiyum içerir. Cildin taze ve pürüzsüz görünmesine yardımcıdır. Portakal reçeli ise portakalın faydaları yanında şekerli içeriği ile ayrıca daha fazla enerji verir ve karaciğeri çalıştırır. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir.

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan reçel tariflerinin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi kolay portakal reçeli için malzemeler ve yapımına geçelim.

Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 1 rating

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page