Damla Çikolatalı Kek

Çocukların bayılacağı çikolatası oldukça bol bir damla çikolatalı anne keki tarifi paylaşacağız. Yiyenlerin tadı damağında kalacak enfes damla çikolatalı kek tarifimizde ayrı bir koku ve aroma katması için portakal suyu ve portakal kabuğu rendesi kullanacağız. Çikolata ve portakal iyi bir lezzet ikilisidir.

Çikolatayı bol kullanacağımız için kekin kalori değeri yüksektir. Diyet yapanlara önerilmez. Çok fazla çikolatalı sevmeyenler bir tam su bardağı yerine yarım ölçü kullanabilirler. Çikolatanın yoğunluğu damak zevkinize kalmış.

Pişerken damla çikolataların kekin içinde homojen dağılmayıp dibe çökmesi ve yanması genel olarak yaşanılan bir sorundur. Dibe çökmeyen damla çikolatalı kek yapmanın püf noktası öncelikle biraz koyu bir kek karışımı elde etmektir. Tarifimizde kıvam yeterince yoğun olduğundan bu sorun yaşanmayacaktır. Ama kek karışımınız yeterince yoğun değilse damla çikolataları karışıma ilave etmeden önce önce hafif ıslatıp una bulayabilirsiniz. Ayrıca çikolataları kek karışımına eklemeden önce karışımın yarısını kek kalıbına aktarabilirsiniz. Kalan yarısına çikolataları ekleyip çok az spatula ile karıştırın. Kalan yarısını da kek kalıbına aktardığınızda, çikolatalı kısım üste kalacaktır. Kek pişene kadar damla çikolatalar kek içinde dağılmış olacaktır.

Diğer kek tariflerimiz için tıklayın. Damla çikolatalı kurabiye ve damla çikolatalı muffin tariflerimize de göz atabilirsiniz.Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 2 ratings

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page