Lahana Detoks Çorbası

Metabolizmanızı hızlandıracak, yağ yakmanızı kolaylaştıracak bir tarif olarak beyaz lahana detoks çorbası nasıl yapılır paylaşacağız. Zengin lifli yapısı uzun süre tok kalmanıza yardım edecektir.

Diyet yapıyorsanız lahana detoks çorbası ile birlikte detoks çayı ve ana öğün olarak tüketebileceğiniz pancar sote tariflerimize de göz atabilirsiniz.

Beyaz Lahana Detoks Çorbası Faydaları

Beyaz lahana çorbası, idrar söktürücüdür, sıvı atımını kolaylaştırır. Lahanalı detoks çorbası, ideal bir yağ yakıcı öğün olarak zayıflamaya yardımcıdır. Güçlü antioksidan özelliği, toksinleri atıcı etkisiyle karaciğer yağlanmasını önler. Hazmı kolaylaştırır. Gastrit ve ülsere karşı da koruyucudur. Beyaz lahana, bağırsak, mide ve akciğer kanserine karşı vücudu korur.

Beyaz lahana çok yararlı vitaminler, mineraller ile doludur. Beyaz lahananın 100 gramı sadece 25 kaloridir. Günlük B vitamini ve kalsiyum ihtiyacının %10’u, C vitamini ihtiyacının %40’ını karşılar. Vitamin değerlerinin azalmaması için fazla pişirilmemelidir.

Kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımında zengin olduğu için kemik, diş ve kas sağlığını güçlendirir. İçeriğindeki K vitamini sayesinde Alzheimer gibi hastalıklara karşı etkilidir. Beta karoten zengini bir besin olarak göz sağlığına da iyi gelir. Katarakt riskini azaltır.

Kükürt içeriği ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonu önler. Aynı zamanda cildi güzelleştirir. Egzama, sedef, akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Hatta selülit ve çatlaklara iyi geldiği söylenir.

Potasyum bakımından zengin olan beyaz lahana, ödemin atılmasını sağlarken yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Kalp sağlığını korur ve damarlarının tıkanmasını engeller.
Beyaz lahananın besin değerleri ve kalorisi ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Beyaz lahana faydaları olduğu kadar bazı kişiler için fazla tüketimi sakıncalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan ile hipotiroidi olan kişilerin dikkatli tüketmesi tavsiye edilir. Guatr hastalarının, kemoterapi görenlerin, hamilelerin ve emziren annelerin lahana tüketmemesi söylenir.

Lahana detoks çorbası tarifine geçmeden önce lahananın probiyotik özelliğe sahip turşunu yapmak isterseniz tarifini de aşağıya iliştiriyorum.

lahana turşusu yapımı

Lahana Turşusu

5 5

Lahana turşusu yapımını paylaşacağız. Farklı turşular kurmak istiyorsanız salatalık biber turşusu ve acur turşusu tariflerimize de bakabilirsiniz.

Tarifini Al

Şimdi detoks lahana çorbası nasıl yapılır, malzemeleri ve tarifine geçelim.

Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 2 ratings

Bizi Takip Edin!

You cannot copy content of this page