Yoğurtlu Pancar Sote

Sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için yoğurtlu pancar sote tarifi vereceğiz. Vitamin mineral deposu, antioksidan kaynağı pancar düşük kalorili ve yüksek liflidir. Tokluk hissi verir. İhtiyaç duyulan enerjiyi sağlar. Bu sebeple kilo vermek isteyenlerin, diyet listelerinin, detoks tariflerinin vazgeçilmezidir.

Kırmızı pancarı meze, salata, kavurma, haşlama, yemek ve turşu olarak tüketebiliriz. Pancarın topraksı lezzeti sizi cezbediyorsa pancar çorbası tarifimize de bir bakın deriz. Yoğurtlu pancar sote tarifine geçmeden önce pancar neye yarar bir göz atalım.

Pancar Faydaları
– A, B1, B2, B3, B6, C ve P vitaminleri bakımından zengindir. Fosfor, folik asit, karoten, demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum içerir.
– İçeriğindeki demir, aneminin önlenmesine yardımcı ve kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini destekleyicidir.
– C vitamini bağışıklığı güçlendirir ve demir emilimini arttırır.
– Şişkinliği önlemeye, kilo vermeye yardımcıdır.
– Beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar. Kan dolaşımını iyileştirerek, kan basıncını düşürür.
– Lifli yapısı sindirimi düzenler. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunları önler.Kolon kanserine karşı koruyucu niteliktedir.
– Egzersize dayanıklılığı ve dinçliği arttırır.
– Kırmızı pancara rengini veren betalain aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içerir. Kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına yardımcıdır. Kalbi korur ve kanseri önlemeye yardımcıdır.
– Kırmızı pancar içeriğindeki nitratın vücutta nitrik okside dönüşmesi sayesinde beynin kanlanması ve bilişsel fonksiyonların en elverişli şekilde yürütülmesinde önemli rol oynar. Böylece demans (bunama) ve Alzheimerı önlemede etkilidir.Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 1 rating

Bizi Takip Edin!

You cannot copy content of this page