Trileçe

Kısa zamanda tatlı menülerimizin assolisti olan trileçe nasıl yapılır tarifine geçmeden önce tarihi hakkında kısa bir bilgi verelim.

Trileçe Tarihi

Balkanlara özgü lezzet, Arnavut veya Makedon tatlısı olarak lanse edilmektedir. Aslında Güney Amerika mutfağından gelen sütlü tatlıdır. Meksika, Guatamala, Nikaragua’da 1950’li yıllardan beri yapılmaktadır. Meksika’da farklı olarak kekin üzerine krema, içine de vanilya ve rom koyulmaktadır. Güney Amerika’dan sonra, Orta ve Kuzey Amerika’ya da yayılmıştır bu lezzet. Bu lezzetin bizim ülkemize gelmesi Balkan göçmenlerimiz sayesinde 2013 yılında olmuştur.

Trileçe nedir?

Türk mutfağının Revanisini andıran Trileçe tatlısının ismi İspanyolca’da “üç” ve “süt” anlamına gelen “tres” ve “leches” kelimelerinden türemiştir. Üç süt diye anılan keçi, inek, manda sütlerinden elde edilen farklı kıvamlarda süt kremaları ile ıslatılan pandispanya kekin üzerinde karamel sos yer alır. Kısaca; kek, süt karışımı ve sostan oluşmaktadır.

Geleneksel tarifte karamel soslu yapılmaktadır ama artık frambuaz, çikolata, limon, portakal, vanilya veya hindistan cevizi gibi soslar da yapılmaktadır. Bazen meyve parçacıkları eklenmektedir.

Diğer pasta tariflerimiz için tıklayın

Tatlı tarifleri arıyorsanız buradan bakabilirsiniz.Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 2 ratings

Bizi Takip Edin!

Benzer Tarifler

You cannot copy content of this page