Kabak Mücveri

Mücver, Türk mutfağından gelen un, yumurta, çeşitli sebze ve baharatlar ile yapılan bir yemektir. Sıcak ya da soğuk meze gibi yenilir. Ana malzeme olarak genellikle kabaktan yapıldığı için klasik mücver tarifi tavada kabak mücveri tarifidir. Evde kabak dolması yaparken, oyulan kabak içlerini mücver olarak değerlendirebilirsiniz.

Mücver hangi kabaktan ve sebzelerden yapılır?

Mücverin en çok bilinen tarifi sakız kabağından yapılır. Mücveri, kabak yerine yeşil fasulye, pırasa, patates, karnabahar, ıspanak kökü ya da havuç gibi farklı sebzeler ile de yapabilirsiniz. Dünya mutfağında daha çok patatesten yapılan çeşitleri vardır.

En iyi kabak mücveri nasıl yapılır? Mücver yapmanın püf noktaları nelerdir?

En lezzetli mücver tarifi için iç malzemesi bol bir tarif paylaşacağız. İsteğe bağlı sivri biber ile iç malzemeyi zenginleştirebilirsiniz. Peynirli ya da peynirsiz yapmak sizin damak tadınıza kalmış. Peynirli yapacaksanız malzemenin pişerken dağılmaması için kaşar peynirden ziyade sert beyaz peynir seçilmelidir.

Rendelenen kabağın suyunun iyi süzülmüş olması pişirken dağılmaması ve fazla yağ çekmemesi için önemlidir. Bu nedenle su salmış kabağı karışıma eklemeden son kez de elimizle iyice sıkıp fazla suyundan arındırmalıyız. Karışım eğer un ve yumurtadan sonra hala sulu olduysa biraz daha un ilave ederek macun kıvamı ayarlanabilir. Eğer karışım çok katı olduysa içine kaşıkla su veya süt koyup kıvamı tutturulabilir.

Mücver tavada az miktarda sıvı yağda, yağ iyice kızdıktan sonra kızartılmalıdır. Karışımı bir kaşıkla tavaya aktarırken, kaşığın tersiyle üzerini düzleştirip yassı bir şekil vermeliyiz. Koyduğumuz karışım ne çok kalın ne de ince olmalıdır. Tavadan aldıktan sonra da fazla yağı çekmesi için havlu kağıda çıkarıp bekletmeliyiz.

Mücveri yüksek ateşte kızartırsanız dışı çabuk pişer hatta yanabilir ama çiğ kalır. Kısık ateşte pişirmek de yağ çekmesine neden olur. Bu nedenle mücverin içinin pişmesi için orta ateşte kontrollü yapmak gerekir. Bir yüzü tamamen piştikten sonra diğer tarafa çevrilmelidir.

Kabak Mücverin Yanına Ne Gider?

Mücveri yerken lezzetinin ağır gelmemesi için yoğurt ya da kuru cacık ile birlikte servis edebilirsiniz.

Kabak Mücveri Kaç Kalori?

1 porsiyon (100 g) kabak mücveri 83 kaloridir. Kilonuza dikkat ediyorsanız tavada kızartılan fazla yağlı olacağı için kalori miktarını göz önünde bulundurup fazla tüketmemekte fayda var. Tavada kızartılan mücver yerine daha hafif bir lezzet elde etmek için fırın mücver yapabilirsiniz.
Şimdi mücver nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir? yapımına geçelim.

Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 1 rating

Bizi Takip Edin!

You cannot copy content of this page