Et Fajita (Fajitas)

Birçok restoran menüsünde Meksika usulü et fajita (fajitas) veya tavuk fajita görmüşüzdür. Denemeyenler için eğer baharatlı et yemeklerine düşkünseniz bu lezzeti kaçırmayın deriz. Daha önce deneyenler, tadına doyamayanlar, evde yapmak isteyeneler için etli fajita (fajitas) tarifini paylaşacağız. Et yemeklerini sevenler diğer etli yemek tariflerimize de göz atabilir. Tarifimize geçmeden, öncesinde neymiş bu fajita, kaç kaloridir diyenler için kısa bir bilgi geçelim.

Fajita (Fajitas) nedir?

Fajita (Fajitas), İspanyolca’da “Etin en güzel bölümü” anlamına gelir. Teksas ve Meksika kısaca Tex-Mex Mutfağı’nın bir yemeğidir. Özel fajita baharatı ile marine edilmiş ızgara et, julyen sebzeler ile harmanlanarak, buğday veya mısır unundan yapılmış tortilla, picante sos veya Guacamole (Guakamole) eşliğinde ikram edilir. Guacamole, avokado ile yapılan bir Orta Amerika mezesidir. Guacamole, tortilla nasıl yapılır onu başka tariflerimizde anlatırız. Tortilla yapmak ya da bulmakla uğraşamam diyenler Türk usulüne geçiş yapıp lavaş kullanabilir 🙂 Picante sos, fajita baharatı ve tortillayı büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Tavuk ve Et Fajita Kalorisi

Et fajita dana bonfile, tavuk fajita piliç göğsünden yapılır. Tavuk fajita, tek kişilik porsiyon olarak 330 kalori, etli fajita ise yaklaşık 600 kaloridir yani kalorisi oldukça yüksek bir yemektir, bir de yanında tortilla yediğimizi düşünürsek kilo almak istemiyorsak ölçülü yemeliyiz.

İşte yapımı kolay biftek fajitas tarifimiz:Tarif Puanı

  • (0 /5)
  • 0 ratings

Bizi Takip Edin!

You cannot copy content of this page